ZADZWOŃ
sdsdfsxacsdcvs
PROMOCJA!
Drugie badanie w danym dniu taniej o 50 zł
Trzecie badanie w danym dniu taniej o 150 zł
Wykonując badanie czterech okolic anatomicznych
jednego dnia taniej o 200 zł
*Promocje nie łączą się przy badaniu korzystamy tylko z jednej zniżki
badania tańsze o 50 zł Niż w cenniku
ta promocja łączy się ze wszystkimi promocjami
PROMOCJA!
Drugie badanie w danym dniu taniej o 50 zł
Trzecie badanie w danym dniu taniej o 150 zł
Wykonując badanie czterech okolic anatomicznych jednego dnia taniej o 200 zł
*Promocje nie łączą się przy badaniu korzystamy tylko z jednej zniżki
badania tańsze o 50 zł Niż w cenniku
ta promocja łączy się ze wszystkimi promocjami

Przysadka mózgowa

Co robimy i czym pracujemy ?
Przysadka mózgowa to gruczoł dokrewny który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W złożonym systemie układu hormonalnego istnieje bardzo wiele wzajemnych zależności pomiędzy poszczególnymi gruczołami wewnątrzwydzielniczymi. Podwzgórze oraz przysadka są nadrzędnymi ośrodkami kontrolującymi uwalnianie różnych hormonów. Komórki przedniego płata przysadki syntetyzują hormony oddziałujące przeważnie na inne narządy organizmu. Hormony wydzielane przez przysadkę stymulują przebieg procesów wzrostowych, wpływają na czynność tarczycy i nadnerczy, jajników lub jąder, oddziałują na komórki barwnikowe skóry - stymulując produkcję barwnika, są także powiązane ze zjawiskami związanymi z rozrodem. U mężczyzn hormony te indukują – proces powstawania plemników. U kobiet hormon folikulotropowy stymuluje rozwój pęcherzyków jajnikowych, hormon luteinizujący odpowiedzialny jest za owulację i przekształcenie się pęcherzyka jajnikowego co pobudza wytwarzanie progesteronu, stymuluje też pośrednio syntezę estrogenów.

Komórki tylnego płata przysadki nie produkują hormonów, magazynują i uwalniają substancje wytwarzane przez jądra podwzgórza: oksytocynę i wazopresynę.Wazopresyna reguluje resorpcję wody z moczu. Jej niedobór może spowodować chorobę zwaną moczówką prostą – znacznie zwiększone oddawanie moczu spowodowane brakiem resorpcji w kanalikach zbiorczych nerek. Oksytocyna jest hormonem, który u kobiet powoduje między innymi skurcz mięśni sutka w czasie laktacji, co ułatwia wypływ mleka.

Stan chorobowy występuje zarówno w niedoczynności przysadki, jak i w nadczynności w sytuacji w której dochodzi do wzmożonego uwalniania hormonów przysadkowych. Rezonans magnetyczny przysadki mózgowej wykonuje się najczęściej na skutek objawów świadczących o zmianie w obrębie gruczołu lub w strukturach znajdujących się w jego pobliżu. Objawy i schorzenia będące często związane z dysfunkcjami przysadki to :

  • wysokie ciśnienie krwi, bóle głowy.
  • problemy ze snem często razem z zmianami stanu psychicznego, w tym wahania nastroju.
  • hiperprolaktynemia-problemy z zajściem w ciążę, rzadkie nieregularne miesiączki lub jej brak, cykle bezowulacyjne, niepłodność oraz mlekotok niezwiązany z ciążą i okresem karmienia . U mężczyzn zaburzenia potencji oraz niepłodność powodowana przez mniejszą ilość plemników w nasieniu.
  • zespół Cushinga - schorzenie, które wynika z nadmiaru kortyzolu w organizmie człowieka.
  • karłowatość.
  • akromegalia i gigantyzm.
  • nieprawidłowości w polu widzenia- zwłaszcza polegające na obustronnym zawężeniu pola widzenia.
  • niedoczynność przysadki mózgowej u dzieci jest odpowiedzialna za brak oznak dojrzewania płciowego.
Badanie ukierunkowane na gruczoł przysadki pozwala na wykrycie makro i mikro gruczolaków oraz innych zmian w tej okolicy. Drobno przekrojowe o wysokiej rozdzielczości projekcje w fazie przed i po kontraście pozwalają na uwidocznienie nawet najdrobniejszych zmian anatomicznych. Ocena poziomu hormonów we krwi wraz z rezonansem magnetycznym przysadki są badaniami kluczowym do postawienia właściwej diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Wykrycie nowotworu przysadki nie zawsze oznacza konieczność zabiegu neurochirurgicznego, guzki  nad produkujące prolaktynę często wymagają tylko leczenia farmakologicznego. W przypadku ewentualnej operacji badanie rezonansem magnetycznym znacznie ułatwi planowanie i pozwoli określić niezbędny zakres zabiegu. W związku z koniecznością podania kontrastu wymagany jest nie starszy niż dwa tygodnie wynik badania na poziom Kreatyniny.Podczas wykonywania badania przysadki w naszej pracowni zostaną również wykonane skany obrazujące cały mózg zarówno przed i po kontraście. Badanie jest jednak ukierunkowane głównie na przysadkę i nie zastępuje innych rodzajów badania głowy.Prosimy zgłosić się najlepiej 15 min przed badaniem. Czas ten wykorzystamy na: wypełnienie dokumentacji, założenie venflonu i przygotowanie się w szatni. Podczas badania przez około 30 min trzeba będzie leżeć nieruchomo w aparacie. Po badaniu pacjent pozostaje w pracowni pod obserwacją pielęgniarki jeszcze zwykle około 20 min. 
Rezonans FC
ul. Łuczek 4 | Warszawa 02-434
tel.: 222 139 310 | e-mail: [email protected]
NIP: 522 187 17 47