ZADZWOŃ
sdsdfsxacsdcvs

Jak i strój na badanie?

PROMOCJA!
Drugie badanie w danym dniu taniej o 50 zł
Trzecie badanie w danym dniu taniej o 150 zł
Wykonując badanie czterech okolic anatomicznych
jednego dnia taniej o 200 zł
*Promocje nie łączą się przy badaniu korzystamy tylko z jednej zniżki
badania tańsze o 50 zł Niż w cenniku
ta promocja łączy się ze wszystkimi promocjami
PROMOCJA!
Drugie badanie w danym dniu taniej o 50 zł
Trzecie badanie w danym dniu taniej o 150 zł
Wykonując badanie czterech okolic anatomicznych jednego dnia taniej o 200 zł
*Promocje nie łączą się przy badaniu korzystamy tylko z jednej zniżki
badania tańsze o 50 zł Niż w cenniku
ta promocja łączy się ze wszystkimi promocjami

Jak przygotować się do badania
rezonansem magnetycznym

Wszystko co musisz wiedzieć
W pracowni rezonansu magnetycznego Face-Clinic staramy się zapewnić naszym pacjentom maksymalny komfort podczas badania. Dokładamy wszelkich starań aby badanie miało pełną wartość diagnostyczną i było wykonane bezstresowo w jak najkrótszym czasie. W czasie badania pacjent nigdy nie zostaje sam. Dodatkowa kamera z umieszczona drugiej strony aparatu pozwala na pełną obserwację pacjenta przez cały czas badania. Pacjent ma w ręku przycisk alarmowy i może przerwać badanie w każdej chwili.


Czy aby wykonać  badanie rezonansem magnetycznym niezbędne jest skierowanie?

Badanie rezonansem magnetycznym  jest metodą całkowicie nieszkodliwą i bezbolesną i jako takie może być wykonywane na życzenie pacjenta  bez skierowania. W przypadku badania jamy brzusznej lub miednicy  rezonans najczęściej wykonywany jest jako badanie obrazowe w ostatniej kolejności  warto skonsultować się z lekarzem specjalistą który zbada pacjenta ukierunkuje diagnostykę  ewentualnie zleci wcześniej  inne badania  często USG lub i CT. Ukierunkowane badanie rezonansem tych okolic ma dużo większą wartość diagnostyczną.

Jaką dokumentację należy dołączyć do badania?

Jeżeli wcześniej były wykonywane badania obrazowe badanej okolicy warto dołączyć opisy tych badań wraz z obrazami zapisanymi na płytach CD (płyty wgramy do sytemu i lekarz opisujący będzie mógł dokonać porównania ) pozwoli to aby opis zawierał nie tylko opis stanu faktycznego ale i odniesienie do tego co się zmieniło i dokonania ewentualnej analizy ewolucji zmian . Dołączamy również wyniki konsultacji i karty wypisowe ze szpitali  jeżeli dotyczyły badanej okolicy( zostaną zeskanowane i zwrócone Państwu wraz z płytą CD z nagranym badaniem którą wydajemy od razu po badaniu). Jeżeli mamy wszczepione elementy metalowe prosimy o pełną dokumentacje implantów zwłaszcza jeżeli dotyczy to całościowych endoprotez ,stymulatorów, rozruszników decyzja w takim przypadku podejmowana jest indywidualnie, warto przed przyjechaniem do nas na badanie przesłać skany lub chociaż zdjęcia posiadanej dokumentacji.

Czy trzeba być na czczo i czy można przyjmować leki?

Przed badaniem w rezonansie magnetycznym można normalnie jeść i pić  i przyjmować wszystkie leki. Przed badaniem z kontrastem nie należy spożywać obfitych posiłków do 2 godzin przed badaniem. Jeżeli mamy zaplanowane badanie cholangiografii MR prosimy zjeść lekki posiłek do 4 godzin przed badaniem i nie spożywać słodzonych napoi do momentu badania.

Jakie przygotowanie do badania z kontrastem?

Badanie rezonansem jest nieinwazyjne i nieszkodliwe i można wykonać je na życzenie pacjenta, podanie kontrastu wymaga jednak zlecenia lekarskiego. Ostateczną decyzję o podaniu kontrastu w czasie badania rezonansem magnetycznym zawsze podejmuje lekarz radiolog nadzorujący badanie. W tomografii komputerowej kontrast podajemy między innymi aby uwidocznić zmiany. W badaniu rezonansem magnetycznym większość zmian widocznych jest bez kontrastu. Czasami lekarz radiolog odstępuje od podania kontrastu jeżeli w badaniu nie ma zmian  których reakcja na kontrast przyczyniłaby się do pogłębienia diagnostyki. W najczęściej wykonywanych badanych neuroradiologicznych  (głowa i kręgosłup)  praktycznie tylko: w badaniu przysadki, rozsianej chorobie onkologicznej i przy poszukiwaniu świeżych ognisk SM kontrast podawany jest obligatoryjnie.Kontrasty stosowane w badaniach rezonansem magnetycznym są pochodną gadoliny. Pacjent powinien być nawodniony przed badaniem i zadbać o to aby pić dużo płynów po badaniu . Pozostająca dłuższy czas w organizmie gadolina może uszkadzać nerki.  Prosimy aby pacjent miał ze sobą wynik badania poziomu kreatyniny we krwi .Wynik ten wraz z wagą płcią i wiekiem służy do wyliczania GFR (współczynnika przesączania kłębuszkowego) czyli do oceny czy organizm poradzi sobie z wydaleniem kontrastu przez nerki w odpowiednim czasie.Podstawowy kalkulator  do wyliczani GFR można znaleźć np. na stronie medycyna praktyczna dla pacjentów https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/diagnostyka/gfr  lub na Transpaltologia.edu.pl  https://www.transplantologia.edu.pl/dla-pacjentow/kalkulatory/  wynik powyżej 60 najczęściej pozwala na bezpieczne podanie kontrastu.

Jaki strój na badanie?

Strój praktycznie dowolny unikamy części garderoby z wszytymi metalowymi ozdobami. Przed badaniem każdy pacjent zostaje zaproszony do szatni do Państwa dyspozycji jest zamykana na klucz szafka gdzie należy zostawić: urządzenia elektroniczne (komórkę, kluczki od samochodu itp.) wszelkie przedmioty z pamięcią magnetyczną (pamięci przenośne ,karty bankowe, karty dostępu ,bilety) oraz części garderoby ze znacznymi i elementami metalowymi (pasek , szelki, buty ze stalowymi częściami).Przy badaniu głowy lub kręgosłupa szyjnego prosimy o usunięcie metalowego wzmocnienia z maseczki jak również  uwaga głównie dla Pań część kosmetyków zawiera w sobie cząstki metali może zaistnieć konieczność zmycia makijażu jeżeli będą widoczne zakłócenia obrazu ( prosimy w miarę możliwości ograniczyć makijaż).

Rezonans FC
ul. Łuczek 4 | Warszawa 02-434
tel.: 222 139 310 | e-mail: [email protected]
NIP: 522 187 17 47